رویدادهاwww.mop.ir


1389/6/1 دوشنبه

دانشگاه صنعت نفت

 
کریم سلحشور
رئیس دانشگاه صنعت نفت
www.put.ac.ir

تاریخچه تأسیس دانشگاه صنعت نفت:

فعالیت‌های آموزشی در سطوح عالی در صنعت نفت ایران به صورت رسمی در سال 1318 با تأسیس آموزشگاه فنی آبادان شروع شد. با توسعه این آموزشگاه، نام آن به دانشکده فنی آبادان، و سپس به دانشکده نفت آبادان (Abadan Institute of Technology) تغییر یافت. با توجه با گسترش فعالیت‌های آموزشی دانشکده نفت آبادان و نیاز کشور به تربیت نیر‌وهای متخصص در صنایع نفت و گاز، این دانشکده در سال 1368 به دانشگاه صنعت نفت ارتقاء یافت.

برنامه‌های آموزشی در آموزشگاه فنی آبادان توأم با کار بود و دانشجویان که به‌عنوان کارمند استخدام می‌شدند دو پنجم وقت خود را در آموزشگاه و سه پنجم آن را در پالایشگاه آبادان صرف کارآموزی می کردند. بدین ترتیب پس از یک سال آموزش مقدماتی تمام‌وقت و چهار سال آموزش توأم با کار با درجه کارشناس فنی در رشته‌های شیمی نفت، مهندسی پالایش، مهندسی مکانیک و مهندسی برق فارغ‌التحصیل و عهده‌دار مسئولیت‌های مختلف، عموماً در پالایشگاه آبادان می‌شدند. در سال 1335 با تغییر سیستم آموزشی در صنعت نفت کشور که متأثر از زمان و شرایط موجود بود، نام آموزشگاه به دانشکده فنی آبادان تغییر یافت. برنامه‌های آموزشی بر روی رشته مهندسی عمومی متمرکز گردید و دانشجویان از سال چهارم دبیرستان و از طریق امتحان ورودی و مصاحبه پذیرفته می‌شدند.
 
سال 1340 آخرین سال پذیرش دانشجو در این دوره بود که دانشجویان به مرور تا سال 1345 فارغ‌التحصیل شدند. در سال 1341 مجدداً با تغییر برنامه‌های آموزشی، نام دانشکده فنی آبادان نیز به دانشکده نفت آبادان تغییر یافت. برنامه جدید تحصیلی نیز در رشته مهندسی نفت در گرایش‌های پالایش، اکتشاف و معدن و همچنین رشته بازرگانی و علوم اداری در گرایش‌های مدیریت و حسابداری تدوین گردید. در این دوره نیز برنامه‌های آموزشی شامل تحصیل توأم با کارآموزی بود که سه سال آموزش تمام‌وقت و یک سال کارآموزی در واحدهای مختلف صنعت نفت را در بر می‌گرفت. دانشجویان در پایان تحصیل با درجه  کارشناسی فارغ‌التحصیل و عموماً در صنعت نفت استخدام می‌شدند. از سال 1345 تا 1359 بنا به نیاز صنعت نفت، برخی از رشته‌ها راه اندازی و یا از گردونه برنامه‌های آموزشی خارج شدند. با شروع جنگ تحمیلی، چون امکان استقرار دانشکده در آبادان غیرممکن بود، ابتدا در سال 1360 دانشکده به گچساران منتقل گردید. به دنبال بازگشائی دانشگاه‌ها در آذرماه 1361 فعالیت‌های آموزشی دانشکده پس از یکسال فعالیت در گچساران، در سال 1362 به مکان فعلی دانشکده نفت اهواز منتقل گردید. در سال 1368، پس از پایان شرایط جنگی در کشور با صدور مجوز تأسیس دانشگاه صنعت نقت از طرف وزارت فرهنگ و آموزش عالی، کلیه مؤسسات آموزشی موجود در وزارت نفت تحت پوشش دانشگاه قرار گرفتند. برای وزارت نفت نیز این فرصت فراهم گردید تا در راستی تحقق اهداف مورد نظر صنعت و بر اساس مقررات شورای عالی انقلاب فرهنگی و مجوز شورای گسترش وزارت فرهنگ و آموزش عالی ضمن پوشش دادن واحدهای آموزشی موجود در صنعت نفت، اقدام به تأسیس دیگر مراکز علمی، آموزشی و پژوهشی در سطوح مختلف نماید. از آن جمله می‌توان به تأسیس دانشکده مهندسی شیمی و پتروشیمی شهید تندگویان آبادان در بهمن ماه سال 1370 در محل قبلی دانشکده نفت آبادان و مرکز تحقیقات دانشگاه صنعت نفت در سال 1371 در محل دانشکده نفت اهواز اشاره نمود. در حال حاضر دانشگاه صنعت نفت دارای چهار دانشکده و چهار مرکز تحقیقات می‌باشد. این مراکز علمی عبارتند از: دانشکده نفت اهواز، دانشکده نفت آبادان، دانشکده نفت تهران، دانشکده علوم دریایی محمودآباد، مرکز تحقیقات نفت آبادان، مرکز تحقیقات نفت اهواز، مرکز تحقیقات نفت تهران، مرکز تحقیقات صنایع فراساحل نفت و گاز محمود آباد یکی از دستاوردهای تربیت متخصصین در این دانشگاه، ملی شدن صنعت نفت بود که برگ زرینی در تاریخ ایران محسوب می‌شود. متخصصین دانشکده نفت آبادان در راه‌اندازی بخش‌های مختلف پالایشگاه آبادان، شگفت جهانیان را برانگیختند، در حالی که برخی از کشورهای خارجی ادعا  کرده بودند که ایرانی‌ها حتی نمی‌توانند آب آشامیدنی تصفیه کنند. با پیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی و اعمال تحریم‌های مختلف، تربیت‌یافتگان این دانشگاه نقش مهم دیگری را در جهت قطع وابستگی به بیگانگان ایفا نموده‌اند.
آرمان:
تبدیل شدن به دانشگاه پیشتاز در منطقه در زمینه تربیت نیروی انسانی در رشته‌های مرتبط با صنایع نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی

مأموریت:
- جذب اعضای هیأت علمی مجرب در رشته‌های مورد نظر و ایجاد شرایط مناسب برای پیشرفت و ارتقای آنان
- جذب دانشجویان ممتاز از طریق آزمون سراسری
- برقراری ارتباط با دانشگاه‌های تراز اول جهان در زمینه‌های بالادستی نفت و گاز به منظور همکاری‌های مشترک
- تربیت نیروی انسانی در رشته‌های مورد نیاز صنعت نفت در مقاطع کارشناسی، کارشناسی‌ارشد و دکتری
- گسترش و تعمیق فعالیت‌های پژوهشی دانشگاه با صنعت نفت
- گسترش و تعمیق ارتباط دانشگاه با صنعت برای پاسخگویی به نیازهای آن
- ایجاد و توسعه فضاهای آموزشی، پژوهشی، ورزشی و رفاهی
- ایجاد و توسعه مراکز کتابخانه‌ای، مراکز کامپیوتر و ارتباطات اینترنتی

جایگاه دانشگاه در جهان:

دانشگاه صنعت نفت با تربیت مناسب دانشجویان در زمینه‌های مرتبط با صنعت نفت توانسته است مهندسان و متخصصان زبده‌ای به صنعت تحویل دهد که نقش مؤثری در رشد و گسترش آن در سراسر جهان داشته‌اند. آوازه چشمگیر متخصصان ایرانی، پرورش‌یافته در این دانشگاه، در اکثر دانشگاه‌ها و شرکت‌های معتبر جهان همواره به گوش می‌رسد.  پرواضح است که این اراده و پشتکار در دانشگاه صنعت نفت هر روز بیش از پیش عمق و شتاب خواهد گرفت و صنعت نفت می‌تواند، همچنان چشم امید به ایجاد تحولاتی شگرف، توسط متخصصان و کارشناسان این دانشگاه داشته باشد.
ویژگی‌های برجسته دانشگاه صنعت نفت:
1. دانشگاه صنعت نفت، جهت ارتقای سطح کمی و کیفی اساتید و اعضای هیأت علمی و دریافت تکنولوژی‌های نوین، فرصت‌های مطالعاتی را با همکاری مراکز معتبر تحقیقاتی و صنعتی جهان در دستور کار خود دارد.
2. این دانشگاه فرصتی را برای دانشجویان خویش مهیا نموده است، تا علاوه بر استفاده از امکانات آموزشی و رفاهی مناسب در طول تحصیل، پس از فارغ‌التحصیلی از این دانشگاه بتوانند در بهترین مراکز تحقیقاتی و صنعتی کشور مشغول به فعالیت شوند.
3. دانشجویان این دانشگاه در صورت داشتن شرایط مشخص از بورس تحصیلی وزارت نفت بهره‌مند بوده و از شرایط و امتیازات خاص کاری و شغلی مناسب برخوردار می‌شوند.
4. این دانشگاه با توجه به ارتباط تنگاتنگ با انجمن‌های تخصصی نفت و گاز، دانشگاه‌ها و شرکت‌های معتبر نفتی جهان زمینه‌ای را برای همکاری، دانشجویان و اعضای هیأت علمی خود با این مراکز فراهم آورده است.
5. دانشجویان این دانشگاه در طول تحصیل از مزیت حضور در صنعت نفت و امکان تجربه عملی آموخته‌های علمی خود در صنعت نفت برخوردار می‌باشند.
6. ارائه متون دانشگاهی به زبان انگلیسی از ویژگی‌های تحصیل در این دانشگاه می‌باشد.
7.  امکانات آموزشی و رفاهی خاص و مطلوب که به کیفیت بالای تحصیل در این دانشگاه منجر می‌شود.
8.  اعطای کمک هزینه تحصیلی به دانشجویان.

منشور اخلاقی دانشگاه صنعت نفت:

دانشگاه صنعت نفت به دلیل پیوستگی همه‌جانبه به صنایع استراتژیک نفت و گاز منشور و رسالت خود را توسعه علوم، فنون و دانش فنی مرتبط با صنایع نفت و گاز از طریق فعالیت‌های آموزشی، پژوهشی، فناوری و ایجاد محیط یادگیری پویا و خلاق و تربیت متخصصان و محققان متعهد مورد نیاز کشور و سایر کشورهای عضو سازمان کشورهای صادرکننده نفت ( اوپک ) و تقویت نهضت نرم‌افزاری و پاسخگویی به نیازها و ضرورت‌های تخصصی امروز و فردای صنعت نفت قرار داده است.
لذا برای نیل به این اهداف والا، ارزش‌های دانشگاهی همچون: علم ، تقوی، دلسوزی، تعهد، وفاق و همدلی از محورهای اصولی این دانشگاه بوده و همه همکاران خود را پایبند به منشور اخلاقی دانشگاه مطابق مفاد زیر می‌دانند.
 
1. ما اعضای دانشگاه صنعت نفت خود را به بهترین رفتار اخلاقی و حرفه‌ای، رفتار اسلامی و عدالت‌محوری ملزم دانسته و با رعایت نظم و انضباط در کلیه امور، صداقت، امانت‌داری، آراستگی، وقت‌شناسی و مسئولیت‌پذیری، آماده ارائه خدمت به همگان می‌باشیم .
2.  اعضاء هیات علمی و مدرسین دانشگاه اهتمام خود را در ارتقاء و اعتلای علمی و استفاده از بهترین و موثرترین شیوه‌های آموزشی و پژوهشی به‌کار خواهند گرفت.
3.  برای تقویت روحیه نشاط و شور و شوق در دانشجویان و کارکنان و اساتید و فراهم نمودن بستر مناسب جهت تحقیقات و نوآوری، تقویت نهضت نرم‌افزاری و تشویق پژوهشگران تلاش می‌کنیم.
4.  انجام سریع و صحیح امور محوله تا حصول نتیجه را جزء وظایف خود دانسته و به ارباب رجوع اعلام می‌کنیم که در کوتاه‌ترین زمان ممکن به مسائل کاری و درخواستی آنان اهتمام ورزیم.
5. تعمیق باورها و ارزش‌های دینی و نگرش خدامحوری در مقوله آموزش و پرورش و همچنین اهتمام به اعتلای فرهنگ اسلامی و ایجاد زمینه مشارکت کلیه دانشجویان، اعضای هیات علمی و کارکنان دانشگاه را از وظایف خود می‌دانیم.
رشته های تحصیلی دانشگاه صنعت نفت (در حال حاضر و سال آتی):  
 
1 مهندسی نفت ـ مخازن کارشناسی دانشکده نفت اهواز
2 مهندسی نفت ـ حفاری کارشناسی دانشکده نفت اهواز
3 مهندسی نفت ـ بهره¬برداری کارشناسی دانشکده نفت اهواز
4 مهندسی شیمی ـ فرآوری و انتقال گاز کارشناسی دانشکده نفت اهواز
5 مهندسی شیمی ـ صنایع گاز کارشناسی دانشکده نفت اهواز
6 مهندسی شیمی ـ تولید و جمع آوری گاز کارشناسی دانشکده نفت اهواز
7 مهندسی مکانیک کارشناسی دانشکده نفت اهواز
8 مهندسی برق ـ کنترل کارشناسی دانشکده نفت اهواز
9 مهندسی نفت ـ اکتشاف کارشناسی دانشکده نفت آبادان (شهید تندگویان)
10 مهندسی ایمنی ـ بازرسی فنی کارشناسی دانشکده نفت آبادان (شهید تندگویان)
11 مهندسی ایمنی ـ حفاظت فنی کارشناسی دانشکده نفت آبادان (شهید تندگویان)
12 مهندسی شیمی کارشناسی دانشکده نفت آبادان (شهید تندگویان)
13 حسابداری کارشناسی دانشکده نفت تهران
14 مدیریت صنعتی کارشناسی دانشکده نفت تهران
15 مدیریت بازرگانی کارشناسی دانشکده نفت تهران
16 مهندسی کشتی ـ موتور کارشناسی دانشکده علوم دریایی محمودآباد
17 مهندسی نفت ـ مخازن هیدروکربوری کارشناسی ارشد دانشکده نفت اهواز
18 مهندسی نفت ـ حفاری کارشناسی ارشد دانشکده نفت اهواز
19 مهندسی نفت ـ بهره برداری کارشناسی ارشد دانشکده نفت اهواز
20 مهندسی شیمی ـ فرآوری و انتقال گاز کارشناسی ارشد دانشکده نفت اهواز
21 مهندسی ابزاردقیق و اتوماسیون کارشناسی ارشد دانشکده نفت اهواز
22 مهندسی مکانیک- طراحی کاربردی کارشناسی ارشد دانشکده نفت اهواز
23 مهندسی نفت- اکتشاف کارشناسی ارشد دانشکده نفت آبادان (شهید تندگویان)
24 مهندسی ایمنی و بازرسی فنی کارشناسی ارشد دانشکده نفت آبادان (شهید تندگویان)
25 مهندسی شیمی- HSE کارشناسی ارشد دانشکده نفت آبادان (شهید تندگویان)
26 مهندسی سیستمهای انرژی کارشناسی ارشد دانشکده علوم دریایی محمودآباد
27 مدیریت و مهندسی پروژه های نفت و گاز کارشناسی ارشد دانشکده نفت تهران
28 مدیریت مخازن هیدروکربوری کارشناسی ارشد دانشکده نفت تهران
29 اقتصاد نفت و گاز کارشناسی ارشد دانشکده نفت تهران
30 حقوق نفت و گاز کارشناسی ارشد دانشکده نفت تهران
31 مالی- گرایش تأمین مالی و سرمایه¬گذاری در نفت و گاز کارشناسی ارشد دانشکده نفت تهران
32 مهندسی شیمی ـ پدیده¬های انتقال دکترا دانشکده نفت اهواز
33 مهندسی نفت دکترا دانشکده نفت اهواز
ارتباط با دانشگاه صنعت نفت:
آدرس: آبادان، بریم، فلکه پتروشیمی، ستاد دانشگاه صنعت نفت، کدپستی 61118-63146
تلفکس روابط عمومی:  06153267127
  وب سایت:
www.put.ac.ir
پست الکترونیک:
publicrelation@put.ac.ir
سامانه پیامگیر: 30007814

واحدهای آموزشی دانشگاه صنعت نفت:
- دانشکده نفت شهید تندگویان آبادان
آدرس: آبادان، بوارده شمالی، تلفن: 53323520-061

- دانشکده نفت اهواز
آدرس: اهواز، انتهای بزرگراه آیت‌الله بهبهانی، ورودی جاده آبادان، کوت‌عبدالله، تلفن: 35555557-061

- دانشکده نفت تهران
آدرس: تهران، خیابان ستارخان، بالاتر از برق آلاستوم، خیابان 24متری خسرو جنوبی، پشت باشگاه شماره 2 نفت، تلفن: 44222483-021

- دانشکده علوم دریایی محمودآباد
آدرس: مازندران، محمودآباد، خیابان شهید ناطق نوری، تلفن: 44737600-011