پنجشنبه 20 مرداد 1401   01:46:01


پاراگراف
حالا همه مي‌دانند عسلويه كجاست و پارس جنوبي، نام چيست!

1399/5/22 چهارشنبه

از زمانی که خبرنگار حوزه نفت شدم، موضوعی که بیش از هر نكته‌اي در مصاحبه‌ها و تهیه گزارش‌ها توجه من را به خود جلب مي‌كرد، اثر تحریم‌ها بر روی صنعت نفت و تلاش کارکنان برای روی پا نگه داشتن این صنعت و به عبارتی متوقف نشدن جریان تولید نفت وگاز در ایران بوده است.


نگار صادقي* - از زمانی که خبرنگار حوزه نفت شدم، موضوعی که بیش از هر نكته‌اي در مصاحبه‌ها و تهیه گزارش‌ها توجه من را به خود جلب مي‌كرد، اثر تحریم‌ها بر روی صنعت نفت و تلاش کارکنان برای روی پا نگه داشتن این صنعت و به عبارتی متوقف نشدن جریان تولید نفت وگاز در ایران بوده است.


 
 تحريم‌ها و محدود بودن دسترسی به دانش روز، کار را بیش از پیش سخت و حتی در مواقعی طاقت‌فرسا کرده بود، اما این امر به معنای توقف کارها و دست روی دست گذاشتن نبود. نمی‌توان گفت که تحریم‌ها بر روی این صنعت بی اثر بوده؛ اتفاقا اثر فراوانی داشت که قرار نیست در این چند پاراگراف به آن بپردازم؛ اما از سوی دیگر تحریم‌ها سبب توانمندی بسیاری از پیمانکاران نفتی ایران شد، نمونه بارز آن را می‌توان در پارس جنوبی دید؛ سال‌ها پیش کسی نمی‌دانست عسلویه کجاست و پارس جنوبی، نام چیست. زمانی که پای شرکت‌های خارجی به این میدان باز شد و شرکت‌های ایرانی شریک خارجی‌ها در توسعه فازها شدند، تصور این که ایرانی‌ها بتوانند سکو بسازند؛ خطوط لوله زیردریایی احداث کنند و یا این که خودشان صفر تا صد عملیات نصب و راه‌اندازی سکوهای دریایی را بدون کمک شرکت‌های خارجی انجام دهند، وجود نداشت؛ اما متخصصان ایرانی صنعت نفت توانستند با سختی‌های بسیار پارس جنوبی را در حالی که شرکت‌های خارجی ایران را ترک کردند، توسعه دهند.
 
 
سخت‌گیری وزارت نفت برای رعایت استانداردهای اجرای پروژه و اصرار بر آموختن دانش فنی ساخت کالاها سبب شد تا پیمانکاران ایرانی نیز در ساخت بسیاری از قطعات، همتراز با شرکت‌های خارجی باشند. خاطرم هست بعد از امضای برجام زمانی که شرکت‌های خارجی برای مذاکرات قراردادی به ایران آمده بودند، از پیشرفت و توسعه پارس جنوبی متعجب بودند؛ یکی از مدیران شرکت‌های اروپایی به من گفت باورم نمی‌شود مهندسان ایرانی بدون حضور شرکت‌های خارجی، پروژه‌های پارس جنوبی را با کیفیت بالا اجرا کنند.

 
متخصصان صنعت نفت ایران و تلاشگران این صنعت، شاید از شاخص‌ترين نیروهایی در ايران و حتي در منطقه باشند که در شرایطی که این صنعت با تحریم‌های ریز و درشت مواجه بوده و دسترسی به دانش روز هم یکی از بزرگترین چالش‌های آن بوده، توانسته‌اند دانش خود را ارتقا داده و پروژه‌های نفتی را اجرا کنند.

 

* دبير تحريريه نشريه ايران‌پتروليوم__________________________________________________________

 

در صورت تمایل می‌توانید مطالب خود را با عنوان «پاراگراف» به پست الکترونیکی hrmop@mop.ir ارسال کنید.
نسخه قابل چاپ
آرشیو

 


 
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت نفت جمهوری اسلامی ایران است.
استفاده از اطلاعات این سایت با ذکر منبع بلامانع است
Best View in IE7, 1024x768