English site
جمعه 24 مرداد 1399   01:18:02
|           RSS

اجلاس۱۷۷ اوپک و هفتمین نشست مشترک با غیر اوپک برگزار شد
توافق اوپک و غیر اوپک برای تعمیق کاهش 503 هزار بشکه ای نفت

1398/9/16 شنبه

تولیدکنندگان عضو اوپک و غیراوپک بر تعمیق کاهش عرضه روزانه ۵۰۳ هزار بشکه توافق کردند، کشورهای عضو و غیرعضو اوپک با منابع ثانویه به‌عنوان مرجع اعلام تولید نفت موافقت کردند، میعانات گازی و مایعات گازی از محاسبه تولید نفت‌خام کشورهای غیرعضو اوپک هم کنار گذاشته شد، وزیر انرژی الجزایر به عنوان رئیس دوره‌ای اوپک براساس حروف الفبا انتخاب شد و در نهایت ایران نائب رئیس هیئت عامل اوپک شد.


به گزارش شانا از وین، ۱۴ عضو سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) در یکصدوهفتادوهفتمین نشست عادی این سازمان در وین با همراهی غیراوپکی‌ها، بر سر افزایش ۵۰۳ هزار بشکه بیشتر از یک میلیون و ۲۰۰ هزار بشکه‌ای کاهش تولید با همراهی متعهدان خود توافق کردند. بر این اساس، کاهش تولید نفت این سازمان و متعهدانش از نخستین روز ژانویه ۲۰۲۰ از یک میلیون و ۲۰۰ هزار بشکه در روز به یک میلیون و ۷۰۳ هزار بشکه می‌رسد. ایران، ونزوئلا و لیبی همچنان از هرگونه کاهش تولید مستثنا هستند.

کشورهای عضو و غیرعضو اوپک با منابع ثانویه به‌عنوان مرجع اعلام تولید نفت موافقت کردند. شایان ذکر است برخی کشورها پیش از نشست ۱۷۷ اوپک عنوان کردند که منابع ثانویه را به‌عنوان مرجع اعلام آمار تولید نفت قبول ندارند و  بهتر است آمار تولید نفت هر کشور از سوی وزرات نفت و انرژی همان کشور اعلام شود.

میعانات گازی و مایعات گازی از محاسبه تولید نفت‌خام کشورهای غیر عضو اوپک هم کنار گذاشته شد. روسیه سخت به دنبال تصویب این بند بود. نواک معتقد بود با حذف میعانات گازی و مایعات گازی از محاسبه تولید نفت خام، تولید این کشور در دسامبر حدود ۲۲۵ تا ۲۳۰ هزار بشکه در روز کمتر خواهد شد.

مانوئل کودو، وزیر نفت ونزوئلا که ریاست دوره‌ای اجلاس اوپک را در سال ۲۰۱۹ بر مبنای حروف الفبا برعهده داشته است، بر اساس تصمیم جدید اوپک و از اول ژانویه ۲۰۲۰ جایش را به محمد ارکاب، وزیر انرژی و معادن الجزایر خواهد داد. ارکاب قرار است ریاست دوره‌ای اجلاس اوپک را در سال ۲۰۲۰ برعهده داشته باشد. وزیرنفت آنگولا نیز نائب رئیس دوره‌ای اوپک خواهد بود.

حسین کاظم پوراردبیلی، نماینده ایران در هیئت عامل اوپک به‌عنوان نائب رئیس هیئت عامل اوپک در سال ۲۰۲۰ برگزیده شد. ریاست این هیئت عامل را هم نماینده گابن در هیئت عامل عهده‌دار شد. هیئت عامل رکن اجرایی اوپک است و عمده وظایف آن  هدایت اداره امور سازمان و اجرای تصمیم‌های کنفرانس، بررسی و اتخاذ تصمیم درمورد گزارش‌های ارائه‌شده از سوی دبیرکل، ارائه گزارش‌ها و توصیه‌ها به کنفرانس در خصوص امور سازمان، تنظیم بودجه سازمان برای هر سال تقویمی و تقدیم آن به کنفرانس برای تصویب و... است.

زنگنه: مذاکرات خوبی در نشست ۱۷۷ اوپک انجام شد


وزیر نفت مذاکرات نشست 177 وزرای اوپک را مطلوب عنوان کرد و از برگزاری نشست فوق العاده کشورهای صادرکننده نفت در سه الی چهار ماه آینده خبر داد.

بیژن زنگنه روز جمعه (۱۵ آذرماه) پس از حضور کوتاه در هفتمین نشست وزارتی اوپک و غیراوپک در جمع خبرنگاران اظهار کرد: مذاکرات خوبی در این نشست انجام شد که به نتایج خوبی رسیدیم. امیدواریم عکس العملی که بازار نفت استنباط کرده همانطور که ورای تصمیم بوده، همان را درک کند. فکر می‌کنم وضعیت موفقی داشتیم.

وی در مورد اینکه تصمیمی که اوپک گرفت چه میزان در ثبات قیمت نفت در بلندمدت تأثیر دارد، افزود: بیشتر کوتاه مدت نگاه می کنیم، ما یک جلسه فوق العاده هم سه الی چهار ماه آینده خواهیم داشت که دوباره در آن تصمیم خواهیم گرفت.

وزیر نفت در توضیح اینکه چرا نشست ۱۷۷ اوپک بیش از هفت ساعت طول کشید، تصریح کرد: بیشتر مشکل ریاضیات بود.

وی درباره اینکه آیا مبنای توافق جدید، تولید سال ۲۰۱۸ خواهد بود یا سال ۲۰۱۹ گفت: بیشتر از کاهش واقعی در سال ۲۰۱۹ خواهد بود، اما میزان آن از سوی رئیس دوره‌ای اوپک (مانوئل کودو) اعلام می‌شود. امیدوارم نیم میلیون بشکه کاهش بیشتر نفت وجود داشته باشد.

از حق ملت ایران نمی‌گذرم

بیژن زنگنه روز پنجشنبه (۱۴ آذرماه) پیش از آغاز نشست ۱۷۷ اوپک نیز در جمع خبرنگاران با اشاره به اینکه اگر تحریم‌ها برداشته شود، گفت: من هیچ محدودیتی را برای تولید ایران نخواهم پذیرفت و در بالاترین حد ظرفیت ایران تولید خواهم کرد. در آینده کسانی که هم‌اکنون بیشتر تولید کرده‌اند باید کاهش بیشتری دهند؛ این موضوعی است که حق ملت و مردم ماست و من اینجا بر آن اصرار دارم.

وزیر نفت به نامه خود به مانوئل کودو، رئیس دوره‌ای اوپک قبل از برگزاری نشست اشاره کرد و گفت: بنده دیروز در این نامه از ایشان خواستم این موضوع را که ایران هم‌اکنون به دلیل شرایط خاص و کاهش غیرداوطلبانه تحت فشارهای غیرقانونی آمریکا است به اعضا منعکس کند، البته ایران تنها نیست و کشورهای دیگر هم هستند که از سهمیه تاریخ خود و آخرین سهمیه مصوب اوپک خیلی کمتر تولید می‌کنند. به همین دلیل یک عده کشورهای دیگر از این فرصت استفاده و بیشتر تولید می‌کنند.

وزیر نفت تاکید کرد:‌ به هر حال این حق ماست که هم‌اکنون به دلیل غیرقانونی و خارج از اراده از ما می‌گیرند و ما در آینده انتظار داریم این موضوع حتما منظور شود و ما حتما به این ترتیب عمل خواهیم کرد.

اینستکس بدون پول نفت وجود ندارد

وزیر نفت به این پرسش که هم‌اکنون شش کشور به اینستکس پیوسته‌اند به نظر شما این عضویت چشم‌انداز خوبی است، گفت: تا زمانی که پول نفت را در اینستکس نپذیرند، انگار چیزی وجود ندارد، اگر بپذیرند که در این سازوکار بیاید تازه می‌شود گفت چیزی ایجاد شده است، وگرنه بدون ورود پول فروش نفت ما به این سیستم نمی‌توان چیزی گفت.

وی درباره عضویت برزیل در اوپک نیز گفت: من هنوز نشنیدم که برزیل درخواستی برای عضویت در اوپک داده باشد، منتهی اگر درخواست کنند ما از ورود کشوری مانند برزیل به اوپک استقبال می‌کنیم، اما من از این پس مخالف ورود کشورهایی به اوپک هستم که تولیدهای پایینی مانند ۵۰ هزار بشکه یا ۴۰ هزار بشکه دارند و تازه بعد از اینکه عضو اوپک شدند بعد از مدت کوتاهی از ورودشان پشیمان شوند. در واقع اینجا (اوپک) به محلی تبدیل شده که عده‌ای مرتب می‌آیند و بعد از ۶ ماه دیگر از آن خارج می‌شوند.

زنگنه ادامه داد: این کار خوبی نیست و سازمان را دچار تزلزل می‌کند، ضمن اینکه این کشورها (کشورهایی که تولید پایینی دارند) تاثیری هم ندارند، اما به نظرم پیوستن کشوری مانند برزیل به اوپک خوب است.

وی درباره اینکه روسیه پیشنهاد داده است میعانات گازی از کاهش تولید حذف شود، اظهار کرد: فکر می‌کنم حرف روس‌ها در این باره منطقی است، به این دلیل که بحث ما در اوپک اصلا میعانات نیست، بحث نفت خام است. ما در اوپک موضوع نفت خام داریم و میعانات نداریم، عادلانه و منصفانه نیست چیزی را که در معادلات اوپکی‌ها نداریم از روس‌ها بخواهیم رعایت کنند.

زنگنه تصریح کرد: اما اینکه میعانات در داخل اوپک بیاید یا خیر، مثل این است که می‌خواهند اساسنامه اوپک را تغییر دهند.

وزیر نفت در پاسخ به این پرسش که برخی از شرکت‌های اسپانیایی علاقه‌مندند با ایران همکاری کنند و از تحریم‌های آمریکا نیز نمی‌هراسند، حال وزارت نفت ایران چه تسهیلاتی را برای این شرکت‌ها در نظر گرفته است، گفت: ما نباید کاری را انجام دهیم، آنها باید کاری کنند که ترسشان کمتر شود. اگر بخواهند کار کنند خودشان راهشان را بلدند.

زنگنه درباره برآورد خود از شرایط بازار در سال ۲۰۲۰ نیز اظهار کرد: قیمت تابع تولید و عرضه و تقاضاست. منتها اکنون می‌گویند ما در سه ماهه اول و دوم سال افزایش عرضه نسبت به تقاضا داریم که وقتی این‌طور باشد روی قیمت‌ها فشار وارد می‌کند.

استیضاح حق مجلس است، چرا باید نگران باشم؟

وزیر نفت در واکنش به اینکه آیا نگران استیضاح خود از سوی نمایندگان مجلس است، اظهار کرد: چرا باید نگران باشم؟! مگر تا حالا به ما فشار نیاورده‌اند؟ ما همیشه تحت فشار زندگی می‌کنیم.

وی در پاسخ به این سوال که آیا فکر می‌کنید این استیضاح مشروع است، افزود: استیضاح حق مجلس است و هر وقت که بخواهند می‌توانند وزیر را استیضاح کنند و وزیر هم موظف است به نمایندگان جواب دهد. این کار هم در کشور ما عادی است.

واردات بنزین را به تأخیر انداختیم

زنگنه درباره افزایش قیمت بنزین نیز گفت: این تصمیمی بود که گرفته شد و به ما ابلاغ کردند و ما هم آن را خوب اجرا کردیم. ما این تصمیم را نگرفتیم، من تاکید می‌کنم این تصمیم در مرجع قانونی خود گرفته شد و ما هم آن را به‌خوبی اجرا کردیم و تا الان هم دستاوردهای خوبی داشته است و تقریبا روزانه ۲۰ میلیون لیتر مصرفمان کاهش یافته و تقاضای عظیمی برای سی‌ان‌جی در بازار ایجاد شده است.

وزیر نفت ادامه داد: حتی در شورای اقتصاد تصویب کردیم که برای سی‌ان‌جی‌سوز کردن بیش از یک میلیون و ۴۰۰ هزار دستگاه وانت‌بار، تاکسی، ون تاکسی و مسافربر شخصی ۶۵۰۰ میلیارد تومان کمک بلاعوض داده شود که این خودروها بتوانند سی‌ان‌جی‌سوز شوند. اگر این کار انجام شود نزدیک به ۱۰ میلیون مصرف بنزین به سمت مصرف سی‌ان‌جی منتقل می‌شود و مردم به جای اینکه بنزین ۳ هزار تومانی مصرف کنند سی‌ان‌جی ۶۰۰ تومانی مصرف می‌کنند، ضمن اینکه ظرفیت جایگاه‌های سی‌ان‌جی ما خیلی خوب است و اگر لازم باشد جایگاه جدید ایجاد می‌کنیم.

وی با بیان اینکه در هر حال سی‌ان‌جی سوخت طبیعی است، تصریح کرد: نکته دیگری که باید بگویم این است که اگر این روالی که در مصرف بنزین داشتیم پیش می‌رفت و مصرف بنزین با همین روند صعودی ادامه پیدا می‌کرد ناچار می‌شدیم از اواسط سال ۱۴۰۰ بنزین وارد کنیم، این در حالی است که هم‌اکنون با کاری که انجام دادیم واردات بنزین را برای چند سال به تاخیر انداختیم.

زنگنه افزود: از سوی دیگر تقاضای زیادی برای مصرف سی‌ان‌جی از سوی خودروها داریم، بدون اینکه ما بخواهیم به آنها کمکی کنیم. البته ما به خودروهای عمومی کمک مالی می‌کنیم، اما خودروهای شخصی بدون اینکه کمک مالی کنیم صدها هزار خودرو درخواست سی‌ان‌جی دارند، البته مشکلاتی درباره استاندارد وجود دارد که با سازمان استاندارد هم جلسه گذاشتیم تا این مشکلات از طریق کارگاه‌های تبدیل خودروها به سی‌ان‌جی‌سوز حل شود، ضمن اینکه ما این مجوز را هم به آنها بدهیم که بتوانند  سوخت را از جایگاه‌های سی‌ان‌جی دریافت کنند.

وزیر نفت گفت: مهم‌ترین مسئله‌ای که ما در سی‌ان‌جی روی آن تاکید داریم و همه در کشور نیز روی آن تاکید می‌کنند بحث ایمنی آن است، به ‌هر حال این تقاضا به وجود آمده است.

سهم اوپک مرتبا از دست می‌رود

وزیر نفت درباره مذاکره‌ با وزیران نفت ونزوئلا و الجزایر و دبیرکل اوپک پیش از شروع نشست کمیته مشترک وزارتی نظارت بر توافق اوپک و غیراوپک (JMMC) و تداوم توافق کاهش تولید اظهار کرد: آنها فقط می‌خواستند این موضوعات بررسی شود. هنوز هیچ کشوری تصمیم نهایی در این باره نگرفته است.

وی همچنین گفت: من بارها تاکید کرده‌ام JMMC هیچ حقی برای تصمیم‌گیری درباره هیچ موضوعی ندارد، بلکه تنها می‌تواند پیشنهادهایی بدهد و وضع رعایت اعضا را جمع‌بندی کند و اجلاس وزرا درباره آن تصمیم‌گیری می‌کنند.

زنگنه درباره کوچک شدن سهم اوپک از بازار جهانی نیز گفت: این واقعیتی است که نزدیک ۴۵ سال است در اوپک اتفاق می‌افتد و اوپک مرتبا سهم خود را از بازار به بهای رسیدن به قیمت هدف از دست می‌دهد و این خیلی روشن است.

وی در پاسخ به این پرسش که آیا شما نگران این وضع نیستید، گفت: چرا نگران هستم (از دست دادن سهم اوپک در بازار جهانی) و این موضوع را یک تناقض ساختاری در درون کشورهای تولیدکننده نفت اوپک می‌دانم. از یک طرف سهمشان را از دست می‌دهند و از سوی دیگر نیز خواستار افزایش قیمت نفت هستند که این متناقض است. سیاستمداران به موضوع به‌صورت کوتاه‌مدت نگاه می‌کنند که بودجه‌های خود را درست کنند.

وزیر نفت با بیان اینکه کارشناسان بلندمدت بازار انرژی می‌گویند بهتراست سهم‌مان را حفظ کنیم، اما معمولا در این ۴۰-۵۰ سال همیشه سیاستمداران بردند، ادامه داد: در واقع این حرف به این معناست که اوپک به‌طور مرتب سهم خود را از بازار از دست داده است به بهای اینکه به اهدافی که در مورد قیمت داشته، برسد.

زنگنه در پاسخ به خبرنگاری که از او پرسید آیا اوپک چاره دیگری در این باره داشته است، افزود: بله. راه بهتر این بود که اوپک به بلندمدت فکر و توجه کند. اگر قیمت‌ها خیلی پایین بود الان شیل اویلی نبود. شیل اویل را قیمت نفت ۷۰-۸۰ و ۱۰۰ دلاری ایجاد کرد. بالاخره این موضوع سبب شد تولید شیل اویل اکنون به نزدیک ۵ میلیون بشکه در روز برسد.

وی تصریح کرد: حتی امروز عده‌ای از فعالان محیط‌زیست از اوپک خواسته‌اند تولید فسیلی خود را کاهش دهد که من نیز گفتم این موضوع را نخست به آمریکا بگویند، چراکه آمریکا بزرگ‌ترین تولیدکننده نفت جهان شده است و از اوپک می‌خواهد تولید خود را صفر کند.

آمریکا برای بازار نفت خود، کشورها را تحریم می‌کند

زنگنه درباره این موضوع که مبنای اعلام تولید نفت خود کشورها باشند نه منابع ثانویه اظهار کرد: این موضوع یک شوخی است. سال‌ها تجربه اوپک نشان داده است که این‌طور نمی‌شود. البته برخی موضوعات واقعیت است و من هم این را تایید می‌کنم که برخی از منابع ثانویه تحت نفوذ هستند، حالا ممکن است اینها را تغییر دهند، اما اینکه خود کشورها تولیدشان را بگویند و این هم مبنای تعهدشان باشد تجربه اوپک نشان داده که این مسئله جواب نمی‌دهد.

زنگنه گفت: در واقع فکر می‌کنم این طور نیست که آمریکا به خاطر اهداف بشردوستانه کشورها را تحریم می‌کند، بلکه به دلیل این است که می‌خواهد جا را برای بازار خود باز کند. در واقع به خاطر شیل اویل خود کشورهایی مانند ایران و ونزوئلا را تحریم می‌کند و برای خود بازار ایجاد می‌کند.

وی در پاسخ به این سوال که «آقای روحانی روز گذشته سیگنال‌های مثبتی برای عادی‌سازی رابطه با عربستان و مذاکره با آمریکا فرستاده‌اند، فکر می‌کنید این پیام‌هایی که احتمالا از طریق وزیر خارجه عمان آمده به مذاکراتی قبل از انتخابات آمریکا بینجامد»، گفت: این دو بحث است. روابط ما در منطقه با مسئله رابطه با آمریکا فرق می‌کند. ما در منطقه همیشه کنار هم هستیم، همسایه هستیم و باید همیشه با هم زندگی کنیم و اختلافاتمان را حل کنیم، اما آمریکا زورگویی می‌کند و باید دست از زورگویی بردارد. آمریکا در همین ایام اخیر هم هر چهار روز یک‌بار یادش می‌افتد که رژیم ایران را تغییر دهد و وقتی می‌بیند نمی‌شود، دوباره می‌رود مواضع خود را تغییر می‌دهد. در واقع آمریکا اول باید از خوددرگیری دست بردارد و قبول کند که ملت ایران ملت بزرگی است که خودش می‌خواهد تصمیم بگیرد؛ خوب یا بد.
گفتنی است یکصد و هفتاد و هفتمین نشست وزرای اوپک روز پنجشنبه 14 آذرماه و هفتمین نشست اعضای اوپک و غیر اوپک روز جمعه 15 آذرماه در مقر این سازمان در وین برگزار شد.

برای دیدن آلبوم تصویری اجلاس 177 اوپک اینجا کلیک کنید.

 
امتیاز دهی
 
 

نسخه قابل چاپ
تعداد بازديد اين صفحه: 1541
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت نفت جمهوری اسلامی ایران می باشد.
Best View 1024x768