یکشنبه 10 مرداد 1400   19:25:20
سه‌شنبه 24 تیر 1399 یک قدم تا سلامت !
طرح ارتقای نظام سلامت به زبان ساده:
آنچه باید از کارت طلایی سلامت بدانید
ارائه خدمات سلامت در صنعت نفت از بدو ورود این صنعت به ایران، وجود داشته و پیشینه‌ای طولانی دارد و از آنجا که حفظ سلامت کارکنان صنعت نفت و اعضای خانواده آنان، تاثيري مستقيم در بهره‌وري سرمايه انساني دارد، اجرای طرح‌های سلامت‌محور از اولويت‌هاي اين وزارتخانه، محسوب مي‌شود.با توجه به ضرورت ارتقاي بهره‌مندي کارکنان و خانواده آنان از بهترين امكانات پزشكي كشور، وزارت نفت در چند مرحله به بررسي ديدگاه‌ها و نظرات کارکنان در زمينه ارائه خدمات سلامت پرداخته است.

از مهم‌ترين مواردي كه كاركنان تحت پوشش خدمات سازمان بهداشت و درمان و اعضاي خانواده آن‌ها در اين خصوص مورد اشاره قرار دادند، طي مسير طولاني جهت دسترسي به مراكز درماني سازمان بهداشت و درمان صنعت نفت بود. به عبارتي با توجه به غير قابل پيش‌بيني بودن بسياري از بيماري‌ها و آسيب‌هاي جسمي كه نياز به رسيدگي سريع و به‌موقع كادر درماني دارد، دسترسي آسان افراد به مراكز درماني در سطح شهر، شرایطی مطلوب محسوب مي‌شود. اما با توجه به محدوديت مراكز سازمان بهداشت و درمان از يك سو و محدوديت مراكز طرف قرارداد از سويي ديگر، تحقق اين شرايط مطلوب امكانپذير نبود.


بازپرداخت هزينه‌هاي درماني به شاغلين در زمان بسيار طولانی و تأئید نشدن برخی از هزینه‌های درمان آزاد (مرتبط با مراکز غیر طرف قرارداد) هم از ديگر نكاتي است كه كاركنان رسمي و اعضاي خانواده آن‌ها، خواستار رفع آن بودند. بنابراين به منظور رفع چالش‌هاي پيش رو، تدوين «طرح ارتقاي نظام سلامت» در دستور كار وزارت نفت قرار گرفت و پس از انجام پژوهش‌ها و مطالعات، استفاده از ديدگاه‌هاي مشاورين داخل و خارج صنعت نفت (در قالب برگزاري بيش از 2970 نفر- ساعت نشست تخصصي)؛ طرح، تدوين و آماده اجرا شد. همچنين از آنجا كه مشابه طرح مذکور، پيش از اين در شركت نفت فلات قاره ايران اجرا شده بود و رضايت كاركنان این شرکت و خانواده آنان را به دنبال داشت، «نظام بهداشت و درمان شركت نفت فلات قاره ايران»، الگوي اجراي طرح قرار گرفت.

 

 
آزادی در انتخاب مراکز ارائه دهنده خدمات سلامت با کارت طلایی

با اجرای طرح ارتقای نظام سلامت کارکنان صنعت نفت، كاركنان آزادي بيشتري را در انتخاب مراكز ارائه‌دهنده خدمات سلامت خواهند داشت.

به عبارتي با افزايش تعداد مراكز درماني طرف قرارداد كه به موجب اجراي اين طرح محقق شده است، دسترسي كاركنان صنعت نفت و خانواده آنان به مراكز درماني در سراسر كشور افزایش پيدا مي‌كند و تنوع خدمات دريافتي حوزه سلامت هم بیشتر می‌شود.

لازم به ذكر است، استفاده از مزاياي طرح ارتقاي نظام سلامت كاركنان صنعت نفت از سوي كاركنان و اعضاي خانواده آنان كاملا
«اختياری» است و کارکنان رسمی در صورت تمایل ، می‌توانند با استفاده از  کارت طلایی سلامت از مزایای طرح مذکور بهره‌مند شوند.


 
ادامه خدمات رایگان سازمان بهداشت و درمان
 
در جریان تدوین طرح، به گونه‌ای برنامه‌ریزی شده است که پس از اجرای کامل طرح، روند ارائه خدمات سلامت به طور رایگان از سوی سازمان بهداشت و درمان صنعت نفت ادامه داشته باشد. به عبارتي پس از اجرای کامل طرح، كاركنان شاغل رسمي و افراد تحت تكفل آن‌ها مي‎توانند كماكان، مثل گذشته، بدون پرداخت هيچ وجهي، از خدمات سازمان بهداشت و درمان صنعت نفت استفاده کنند و همچنین مي‎توانند همانند بازنشستگان نفت، از تعداد بیشتری از مراكز درماني معرفي شده (طرف قرارداد) با پرداخت فرانشيز مصوب، استفاده كنند.

 استفاده از ساير مراكز ارائه دهنده خدمات سلامت كشور (مراكز غيرطرف قرارداد) و بازپرداخت هزينه‌هاي مربوطه هم مانند گذشته ادامه خواهد داشت.


 

 
کاهش زمان بازپرداخت هزینه‌های درمانی
 
از موارد دیگری که به دنبال آسیب شناسی دقيق و بررسی نظرات جمعیت تحت پوشش، به واسطه اجرای طرح مذکور در دستور کار قرار گرفته است، رفع طولاني بودن زمان بازپرداخت هزينه‌هاي درماني به شاغلين است. با اجرای طرح ارتقای نظام سلامت و سازوکار جدیدی که اِعمال شده است، زمان سندرسي و بازپرداخت هزينه‎ها به نحو محسوس كاهش مي‎يابد. پیش‌بینی می‌شود بازپرداخت هزینه‌های درمانی که پیش از این گاه تا چند ماه زمان می‌بُرد، در فاصله اندکی پس از رسیدگی به اسناد، به حساب شاغلین واریز شود.

 

 


 

 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت نفت جمهوری اسلامی ایران است.
استفاده از اطلاعات این سایت با ذکر منبع بلامانع است
Best View in IE7, 1024x768