پنجشنبه 20 مرداد 1401   02:02:26


علی ستوده، مدیر کل آموزش، برنامه‌ریزی نیروی انسانی و تحول اداری وزارت نفت خبر داد:
ثبت اطلاعات مشمولین جدید تبدیل وضعیت ایثارگری در سامانه «ایثار»

1401/4/2 پنجشنبه

وزارت نفت که از سال گذشته، اجرای قانون تبدیل وضعیت ایثارگران را در دستور کار خود قرار داده، تمامی تلاش خود را جهت تسریع در اجرای کامل قانون مذکور به کار گرفته است.به گزارش وب‌سایت معاونت توسعه مدیریت و سرمایه انسانی وزارت نفت، پس از صدور کد مجوز استخدامی برای 5270 نفر از کارکنان قراردادی مشمول بند(و)، 23929 نفر از مشمولان بند «د» تبصره (20) قانون بودجه سال 1400 در حال طی تشریفات استخدامی هستند و ثبت اطلاعات مشمولین جدید نیز در سامانه ایثار وزارت نفت در حال انجام است.
علی ستوده، مدیر کل آموزش، برنامه‌ریزی نیروی انسانی و تحول اداری وزارت نفت در گفت‌وگویی به بیان جزئیات آخرین اقدام‌های انجام شده در زمینه اجرای قانون تبدیل وضعیت ایثارگران پرداخته است که در ادامه ماحصل این گفت‌وگو را می‌خوانید.

تبدیل وضعیت کارکنان قراردادی و پیمانکاری ایثارگر در چه مرحله‌ای قرار دارد و چه تعداد از مشمولین تاکنون تبدیل وضعیت شده‌اند؟
با توجه به ابلاغ تکالیف قانونی، تبدیل وضعیت مشمولین ماده (21) قانون جامع خدمات‌رسانی به ایثارگران در دستور کار این وزارتخانه قرار گرفته است که بر آن اساس، حدود 5600 نفر از کارکنان قراردادی مدت موقت و مدت معین، مشمول بند (و) ماده (44) قانون برنامه پنجم توسعه شناسایی شده و تاکنون درخصوص تعداد 5270 نفر کد مجوز استخدامی صادر شده است. همچنین، طبق قانون بند «د» تبصره (20) قانون بودجه سال 1400 کل کشور، تعداد 23929 نفر مشمول تبدیل وضعیت شدند که پس از تخصیص شماره مجوز و کد ردیف استخدامی، اکنون در حال طی تشریفات استخدام هستند. با عنایت به تمدید اجرای تکلیف بند «د» تبصره (20) قانون بودجه سال 1400 طی بند «و» تبصره (20) بودجه سال 1401، ثبت اطلاعات مشمولین جدید در سامانه ایثار وزارت نفت در حال انجام است که پس از اتمام فرایند، درخصوص این دسته از افراد نیز تصویب خواهی و اختصاص شماره مجوز و کد ردیف استخدامی صورت خواهد پذیرفت.


نحوه تخصیص سمت سازماني به مشمولين به چه صورت است؟ آیا مدرک تحصیلی دانشگاهی جهت اختصاص سمت در نظر گرفته خواهد شد؟
مدل ايجاد سمت سازماني بر اساس نوع و سطح مدارك تحصيلي مشمولين (مدارک متناسب با نياز صنعت نفت) و همچنين ماهيت مشاغل تحت تصدي افراد (مهارتي، دانش پايه و دانش بنيان) طراحي شده است. با توجه به شیوه‌نامه مذکور، چگونگی ایجاد سمت سازمانی برای هر فرد مشمول مشخص و مراتب به شرکت‌های تابعه ابلاغ شده است. با عنایت به مراتب فوق، رشته‌های تحصیلی متناسب با نیاز صنعت نفت مورد پذیرش قرار گرفته و ملاک تخصیص سمت قرار خواهد گرفت. شایان ذکر است، بر اساس شیوه‌نامه ابلاغی اداره کل تشکیلات، روش‌ها و تعالی سازمانی، تاکنون برای اکثر افراد مشمول سمت جدید ایجاد شده و فرآیند ایجاد سمت برای سایر افراد باقیمانده نیز در دست اقدام و پیگیری ویژه قرار دارد.


به منظور تسریع در اجرای قانون چه اقداماتی انجام شده و یا در دست اقدام است؟
تسریع در تبدیل وضعیت این دسته از عزیزان از بدو اجرای قانون مورد نظر بوده است، به نحوی که با پیاده‌سازی فرایندهای فن‌آورانه همچون طراحی سامانه ایثار، عمده مشمولین قانون بند «د» تبصره (20) قانون بودجه، ظرف مدت کمتر از دو ماه شناسایی و اطلاعات و مدارک آنها در سامانه ثبت و بر این اساس، امکان اقدامات بعدی میسر شد. نظر به اینکه مشمولین فوق پس از اختصاص کد مجوز استخدامی و معرفی به شرکت‌های محل خدمت، اکنون در حال طی تشریفات استخدام هستند، معاونت توسعه مدیریت و سرمایه انسانی وزارت نفت به طور جدی پیگیر تبدیل وضعیت آنها بوده و با نظارت مستمر بر اقدامات، تبدیل وضعیت تک تک این دسته از افراد را تا حصول نتیجه نهایی مورد پایش قرار می‌دهد. علاوه بر نظارت عالیه، وزارت نفت با پشتیبانی همه جانبه و عهده گرفتن مسئولیت استعلام سابقه حضور در جبهه و اصالت گواهی در تعامل با ستاد کل نیروهای مسلح و سایر مراجع صدور گواهی، در فرایندهای اجرایی شرکتها نیز مشارکت کرده تا با یاری خداوند، مطالبات مشمولین سریع‌تر محقق گردد. در راستای این اقدامات، اداره کل آموزش، برنامه‌ریزی نیروی انسانی و تحول اداری با تشکیل کارگروهی، پیگیری اخذ استعلامات ایثارگری به صورت مراجعه حضوری نمایندگان به یگانها حتی در سطح استانها را برنامه‌ریزی کرده و متعاقباً با برگزاری نشست مشترک با هیات مرکزی گزینش و رؤسای امور ایثارگران شرکت‌های اصلی، جوانب موضوع و امکان کوتاه‌سازی فرایندهای مرتبط را مورد بررسی قرار داده است که نتایج تصمیمات متخذه جهت اجرا به شرکت‌های اصلی ابلاغ شده است. ضمناً برگزاری نشست‌های متوالی با رؤسای تامین نیروی انسانی شرکت‌های اصلی جهت رفع هرگونه موانع احتمالی و نیز حضور مستقیم در شرکت‌های تابعه (حسب مورد) جهت پایش وضعیت در دستور کار قرار دارد.


و سخن آخر با مشمولین.
خانواده‌های شهدا و ایثارگران سرمایه‌های انقلاب اسلامی هستند که تکریم این قشر و خدمت به این عزیزان در واقع به معنای خدمت به کشور و تحکیم ارزش‌های انقلاب است. با این نگرش، موضوع تبدیل وضعیت مشمولین با مدیریت جهادی و نهایت ظرفیت وزارت نفت و شرکتهای تابعه در دست اقدام بوده و بحمدالله قدم‌های اساسی و مثبتی در این راستا برداشته شده است. لذا ضمن تشکر از کلیه همکاران مسئول در این خصوص، از مشمولین نیز دعوت می‌شود ضمن اطمینان به تلاشهای بی وقفه مسئولین و همکاران، تا زمان حصول نتیجه صبر و شکیبایی پیشه کنند. بدیهی است پس از اتمام تشریفات استخدام، تاریخ استخدام بر اساس تاریخ تصویب قانون ( 1400/1/1) خواهد بود.
 
نسخه قابل چاپ
آرشیو

 


 
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت نفت جمهوری اسلامی ایران است.
استفاده از اطلاعات این سایت با ذکر منبع بلامانع است
Best View in IE7, 1024x768