English site
جمعه 1 شهريور 1398   13:18:59
|           RSS

تکمیلی/ وزرای نفت ایران و عراق در تهران دیدار کردند
تفاهم تهران و بغداد برای توسعه دو میدان نفتی مشترک

1398/1/19 دوشنبه

وزیر نفت از تفاهم ایران و عراق برای توسعه مشترک میدان‌های نفت‌شهر و خرمشهر خبر داد.


بیژن زنگنه صبح روز یکشنبه (۱۸ فروردین ماه) در حاشیه بازدید وزیر نفت عراق از شرکت طراحی و مهندسی صنایع انرژی (EIED) که وابسته به اویک است با بیان این مطلب افزود: ظرفیت‌های فراوانی برای توسعه همکاری ایران و عراق در حوزه‌های نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی وجود دارد و ایران آمادگی دارد توانمندی‌های خود را در خدمت صنعت نفت عراق بگذارد.

وی افزود: ثامرغضبان، وزیر نفت عراق در بازدید از شرکت EIED با ظرفیت این مجموعه آشنا و قرار شد بین اویک و شرکت مشابهی درعراق همکاری برقرار شود تا زمینه استفاده از ظرفیت مشترک فراهم شود.

وزیر نفت با بیان اینکه ایران در حوزه‌های نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی توانمندی‌های بسیاری دارد، تصریح کرد: با توجه به اینکه صنعت پتروشیمی و گاز در عراق توسعه پیدا نکرده است چشم‌انداز روشنی برای همکاری مشترک بین دو کشور وجود دارد.

برای منافع مردم ایران و عراق همکاری می‌کنیم

وزیر نفت عراق نیز اعلام کرد که امیدواریم جلوتر برویم و ضمن تبادل ایده‌ها، برای منافع مردم ایران و عراق همکاری کنیم.

ثامر غضبان روز یکشنبه (18 فروردین‌ماه) پس از بازدید از شرکت طراحی و مهندسی صنایع انرژی (EIED) گفت: متوجه شدم که این شرکت مجموعه‌ای بسیار توانمند است، آنها در اجرای مهندسی و طراحی پروژه‌های نفت و گاز و پتروشیمی بسیار توانمند هستند.

وی افزود: از شنیدن کارهای شرکت طراحی و مهندسی صنایع انرژی در بخش‌های نفتی بسیار تحت تأثیر قرار گرفتم، متخصصان این شرکت در دوران دشوار تحریم همچنان قوی و توانمند هستند و در اجرای پروژه‌ها، چه در میدان‌های نفتی، طراحی و همچنین ساخت‌وساز و افزون بر آن عملیات و بهره‌برداری، بیشترین تلاش خود را می‌کنند؛ این اقدام‌ها بسیار تحسین‌برانگیز است و من برایشان آرزوی موفقیت می‌کنم.

وزیر نفت عراق با اشاره به سفر اخیر حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران به عراق گفت: ما برای بررسی روش‌ها و ابزارهای همکاری دو کشور به تهران سفر کرده‌ایم؛ این نخستین بار نیست که با هم کار می‌کنیم و ایده و افکارمان را رد و بدل می‌کنیم.

غضبان گفت: ما هم مؤسسه‌ای مشابه این (EIED) داریم. در گام اول ما هیئتی می‌فرستیم تا بنشینند و ایده‌ها و افکار را تبادل کنند و روش‌ها و ابزار همکاری با هم را بررسی کنند، چه در زمینه طراحی، ساخت و حتی بهره‌برداری و این می‌تواند در شکل‌های مختلف، چه نهاد انفرادی و چه پروژه مشترک باشد.

وی افزود:  این بخشی از همکاری مبتنی بر حسن نیت میان دو کشور است. امیدواریم جلوتر برویم و ضمن تبادل ایده‌ها، برای منافع مردم ایران و عراق همکاری کنیم.

تشریح کلیات سند همکاری نفتی ایران و عراق

معاون امور بین‌الملل و بازرگانی وزیر نفت، کلیات سند همکاری نفتی ایران و عراق را که نمایندگان دو طرف چندی پیش امضا کردند، تشریح کرد و صادرات خدمات فنی و مهندسی ایران به عراق، توسعه مشترک میدان‌ها، بازسازی پالایشگاه‌های قدیمی عراق و ایجاد شبکه گازرسانی در این کشور را از مهم‌ترین تفاهم‌های دو طرف برشمرد.

امیرحسین زمانی‌نیا در حاشیه بازدید ثامر غضبان، وزیر نفت عراق از شرکت طراحی و مهندسی صنایع انرژی (EIED)، با اشاره به مراودات ایران و عراق در زمینه نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی و مذاکراتی که در جریان سفر مهندس زنگنه و چندی بعد در سفر دکتر روحانی به عراق مطرح شد، عنوان کرد: پیرو مذاکرات انجام شده، به‌تازگی سند همکاری ایران و عراق امضا شد که بر مبنای آن، صادرات خدمات فنی و مهندسی ایران به عراق، توسعه مشترک میدان‌ها، بازسازی پالایشگاه‌های قدیمی عراق و ایجاد شبکه گازرسانی در این کشور مدنظر قرار گرفته است.

وی با بیان اینکه اکنون از حیث فضای سیاسی، بهترین موقعیت برای توسعه همکاری‌های صنعت نفت ایران و عراق است، ادامه داد: با توجه به ظرفیت‌های سرشار فنی و مهندسی صنعت نفت ایران، امکان صادرات خدمات فنی و مهندسی کشورمان به عراق وجود دارد، همچنین با توجه به منحصربه‌فرد بودن ایران در توسعه حداکثری شبکه گازرسانی، استفاده از تجارب و ظرفیت‌های ایران برای ایجاد شبکه گازرسانی در عراق نیز مورد تاکید قرار گرفته است.

به گفته معاون وزیر نفت، بازسازی و نوسازی پالایشگاه‌های قدیمی عراق و توسعه دو میدان مشترک نفت‌شهر و خرمشهر به صورت مشترک، از دیگر مواردی است که دوطرف برای اجرایی شدن آن به تفاهم رسیده‌اند.

زمانی‌نیا ابراز امیدواری کرد که خط لوله فرآورده‌های نفتی‌ بین آبادان و بصره هم که سال‌های درازی است در مذاکرات بین ایران و عراق مطرح می‌شود، در آینده نزدیک اجرایی شود.

وی به محورهای آموزشی نیز در توافق‌های دو طرف اشاره کرد و گفت: در این زمینه مقرر شده است گروهی از دانشجویان عراقی به تحصیل در رشته مهندسی نفت در دانشگاه تهران مشغول شوند.

زمانی‌نیا دلیل بازدید وزیر نفت عراق از یکی از زیرمجموعه‌های گروه اویک (EIED) را آشنایی با نمونه‌ای از ظرفیت‌های شرکت‌های فعال در صنعت نفت ایران عنوان کرد و افزود: پیش از این نیز لوی خطیب، وزیر برق عراق، از مپنا بازدیدی داشت که شنیدم پس از آن بازدید، ایشان از شرکت مپنا به عنوان «آلمان کوچک» در حوزه توربین و نیروگاه‌های حرارتی تعبیر کرده است، بنابراین دیدارها و بازدیدهایی از این دست اگرچه شاید آثار فوری به دنبال نداشته باشد، اما بدون تردید در معرفی مهارت‌ها، امکانات و خدمات قابل ارائه صنایع ایران نقش اثرگذاری دارد.


 
 
امتیاز دهی
 
 

نسخه قابل چاپ
تعداد بازديد اين صفحه: 674


کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت نفت جمهوری اسلامی ایران می باشد.
Best View 1024x768