خبر چرخشیwww.mop.ir


1398/2/13 جمعه

زنگنه پس از دیدار با دبیرکل اوپک:
منافع ایران در اوپک به خطر بیفتد، ایران آن را بی‌پاسخ نمی‌گذارد
وزیر نفت گفت: ایران در اوپک به دلیل منافعش عضو است و اگر اعضایی از اوپک بخواهند ایران را تهدید و گرفتار خطر کنند ایران هم آن را بی‌پاسخ نخواهد گذاشت.
بیژن زنگنه شامگاه پنجشنبه (۱۲ اردیبهشت‌ماه) پس از دیدار با محمد سانوسی بارکیندو، دبیرکل سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) در تهران که پشت درهای بسته برگزار شد، گفت: مذاکراتی درباره بازار نفت، مشکلات و شکنندگی بازار داشته‌ایم که بیشتر تبادل نظر بود تا تصمیم‌گیری.  

وی، صحبت درباره نشست آینده اوپک را محور دیگر این مذاکره عنوان کرد و افزود: به آقای بارکیندو گفتم که اوپک به دلیل یکجانبه‌گرایی از سوی برخی اعضا در خطر است و احتمال فروپاشی این سازمان وجود دارد.

تصمیم‌های یکجانبه علیه ایران کارایی ندارد

محمدسانوسی بارکیندو نیز پس از دیدار با بیژن زنگنه، با اشاره به پربار بودن این دیدار و تبادل‌ دیدگاه‌ها، اظهار کرد: آقای زنگنه در نشست‌های وزیران نفت و انرژی اوپک با سابقه‌ترین وزیر بوده و توجه به سخنان ایشان به‌ویژه در شرایط حساس رویارویی دوباره با چالش‌های ژئوپولیتیک و تاثیر آن بر شرایط کشورهای عضو اوپک، همواره با ارزش است.

دبیرکل سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) گفت: تصمیم‌های یکجانبه علیه جمهوری اسلامی ایران کارآیی ندارد.

وی افزود: امروز با آمدن به نمایشگاه بین‌المللی نفت تهران و مشاهده استقبال از این رویداد و همچینین دیدار با آقای زنگنه با یک تیر دو نشان زدم و در دیدار امشب با وزیر نفت از مشاوره ایشان استفاده کردم.

دبیرکل اوپک تصریح کرد: شکی نیست که ما امروز با چالش‌های بزرگی روبه‌رو هستیم، اما اطمینان دارم با حضور دولتمردانی همچون آقای زنگنه، این کشتی غرق نخواهد شد.

بارکیندو در پاسخ به این پرسش که اقدام‌های یکجانبه برخی اعضای اوپک علیه ایران را چگونه ارزیابی می‌کنید، گفت: اوپک همیشه به صورت جمعی تصمیم گرفته است و ما در گذشته بارها شاهد بوده‌ایم زمانی که کشورهای عضو اقدام‌های یکجانبه داشتند این رویه کارایی نداشته است و این بار هم همین‌طور خواهد بود.

وی با یادآوری برگزاری نشست وزیران نفت و انرژی اوپک در ماه ژوئن امسال اظهار کرد: ما در این نشست مانند یک خانواده دور هم می‌نشینیم.

دبیرکل اوپک شامگاه چهارشنبه (11 اردیبهشت‌ماه) وارد تهران شد و روز پنجشنبه با حضور در بیست و چهارمین نمایشگاه بین‌المللی نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی از برخی غرفه‌های این رویداد بین‌المللی بازدید کرد.