English site
شنبه 21 تير 1399   14:38:54
|           RSS


سرمایه‌گذاری شرکت ملی پالایش و پخش در ساخت مخازن ذخیره فرآورده‌های نفتی ممنوع شد

1397/2/11 سه‌شنبه
وزیر نفت، ابلاغیه ممنوعیت سرمایه‌گذاری شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی و شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی در ساخت مخازن ذخیره فرآورده‌های نفتی را صادر کرد.

در ابلاغیه بیژن زنگنه آمده است:

«به استناد جزء (۱) بند «الف» و اجزای (۴) و (۶) بند «ب» ماده ۳ قانون وظایف و اختیارات وزارت نفت مصوب سال ۱۳۹۱ مجلس شورای اسلامی، با توجه به آمادگی سرمایه گذاران بخش خصوصی برای ساخت، نگهداری و بهره برداری از مخازن/ انبارهای ذخیره فرآورده های نفتی و به منظور فراهم کردن فضای  سرمایه گذاری و کسب‌وکار برای بخش خصوصی و کاهش سرمایه گذاری و تصدی دولت در این کار، از این پس شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی ایران و شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی، در زنجیره تصدی ساخت، نگهداری و بهره برداری از مخازن جدید فرآورده های نفتی نقشی نخواهند داشت و در صورت نیاز، با تشویق بخش خصوصی به حضور در زنجیره یاد شده، خدمات مورد نیاز خود را  با عقد قرارداد، از ایشان دریافت خواهند کرد. لذا موارد زیر جهت اجرا ابلاغ میشود:

۱- شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی ایران و شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی ایران، مجاز به هیچگونه سرمایه گذاری برای ایجاد انبارهای جدید و یا توسعه/ تکمیل انبارهای موجود خود، برای ذخیره فرآورده های نفتی نمی باشند و هرگونه هزینه‎کرد در این بخش مجاز نمی باشد.

۲- طرح های نیمه‌تمام مربوط به ایجاد مخازن ذخیره فرآورده های نفتی، حتی طرح های مصوب شرکت پخش و شرکت پالایش و پخش برای ساخت انبارهای ذخیره فرآورده باید منتفی/ متوقف شود و از این پس هیچ هزینه ای برای ساخت انبارها و مخازن ذخیره فرآورده توسط این شرکت ها انجام نشود.

تبصره ۱- طرح های نیمه‌تمام که پیمانکاران در آنها مشغول کار هستند و ضرورت ادامه آنها به تایید هیئت مدیره شرکت پالایش و پخش می رسد، باید حسب مورد برای تصویب نهایی به وزارت نفت (معاونت برنامه ریزی) ارسال شود.

تبصره ۲- شرکت ملی پالایش و پخش و شرکت ملی پخش می توانند طرح های نیمه‌تمام موضوع این بند را به بخش خصوصی متقاضی (ترجیحا مشروط به تعهد و تکمیل سرمایه گذاری در دست اقدام) واگذار نمایند.

۳- سرمایه گذاری برای بهبود و ارتقای ایمنی، محیط زیست و بهداشت (HSE) و نیز طرح های تعمیرات تأسیسات و مخازن/ انبارهای موجود، صرفا با تصویب موارد در هیئت مدیره پالایش و پخش، در صورت وجود اعتبار، مشمول ممنوعیت های این ابلاغیه نمی باشد.

۴- شرکت پالایش و پخش مکلف است تا پایان مردادماه ۱۳۹۷ با همکاری معاونت برنامه ریزی، نسبت به  تهیه یک نمونه قرارداد اجاره مخازن از بخش خصوصی همراه با ارائه همه خدمات از جمله تخلیه و بارگیری فرآورده، اقدام کرده تا در مواردی که نیاز به اجاره مخزن از بخش خصوصی داشته باشد از این نمونه قراردادی بهره بگیرد و در این قالب قرارداد خود را منعقد نماید.

تبصره- استفاده از روشBOT و هر نوع از قرارداد که در نهایت منجر به انتقال مالکیت تأسیسات و یا بهره برداری از آنها به شرکت پالایش و پخش و یا شرکت پخش شود مجاز نمی باشد.

۵- در موارد لزوم شرکت پخش/ شرکت پالایش و پخش حسب مورد باید پس از تصویب هیئت مدیره شرکت اخیر، موارد نیاز حال و آتی خود به مخازن ذخیره فرآورده را برای آگاهی عموم علاقه مندان به سرمایه گذاری اعلان عمومی نماید تا علاقه مندان مراجعه کرده و از بین پیشنهاد دهندگان صاحب صلاحیت، به روش متعارف معاملات، گزینه برتر را انتخاب و با وی قرارداد منعقد نماید.

۶- معاونت توسعه سرمایه انسانی و مدیریت مکلف است متناسب با این ابلاغیه، در ساختار شرکت پخش از جمله مدیریت مهندسی آن تغییرات لازم را اعمال نماید.»
 
امتیاز دهی
 
 

نسخه قابل چاپ
تعداد بازديد اين صفحه: 3909
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت نفت جمهوری اسلامی ایران می باشد.
Best View 1024x768