پنجشنبه 6 تير 1398   10:44:40


مشاور وزیر نفت در امور زنان:
نخستین ساختار سازمانی امور زنان دستگاه های اجرایی به نام صنعت نفت ثبت شد/ 77 درصد خانم ها در صنعت نفت تحصیلات عالیه دارند

1395/1/31 سه‌شنبه

مشاور وزیر نفت در امور زنان گفت: برای نخستین بار در میان دستگاه های اجرایی کشور، ساختار سازمانی امور زنان در صنعت نفت تصویب شد.


به گزارش معاونت توسعه سرمایه انسانی و مدیریت وزارت نفت، فاطمه تندگویان در آیین گرامیداشت مقام زن که صبح امروز (سه شنبه 31 فروردین ماه) در تالار اندیشه حوزه هنری برگزار شد، ضمن اشاره به دستاوردهای امور زنان صنعت نفت طی 2 سال گذشته گفت: تصویب ساختار سازمانی امور زنان در وزارت نفت، مهم ترین دستاورد این امور است.

وی ادامه داد: رسالت اصلی امور زنان صنعت نفت، برقراری عدالت جنسیتی در صنعت نفت است؛ از این دیدگاه معتقدیم که تفکیک جنسیتی در عرصه های شغلی و تخصصی صنعت نفت بی معنا است.

وی با بیان اینکه تاکنون تحقق مشارکت زنان در طرح های صنعت نفت بسیار کمتر از میزان حضور بانوان در این صنعت معظم بوده است، یادآور شد: با این وجود طی 2 سال گذشته گام های بلندی در راستای مشارکت همه جانبه زنان در صنعت نفت برداشته شده است.

تندگویان از ایجاد و تقویت شبکه مشاورین زن در صنعت نفت به عنوان یکی دیگر از دستاوردهای این امور خبر داد و افزود: با موافقت مقام عالی وزارت، توانستیم بانوان شاغل را تا حدودی در امور تصمیم ساز و سیاستگذاری های صنعت نفت، از جمله امور ورزش و شورای معاونین صنعت نفت دخیل کنیم.

مشاور وزیر نفت در امور زنان در ادامه با بیان اینکه نزدیک به 77 درصد از بانوان شاغل در صنعت نفت تحصیلات عالیه دارند، گفت: تحصیلات دانشگاهی و توان تخصصی، مقدمه خوبی برای مشارکت همه جانبه زنان در مشاغل صنعت نفت است.

وی خاطرنشان کرد: در حال حاضر 60 درصد از بانوان صنعت نفت زیر 40 سال سن دارند که بهترین زمان برای ارتقای توان و حضور در عرصه های مدیریتی است.

تندگویان همچنین گفت: 439 نفر از بانوان صنعت نفت در پایه سازمانی بالاتر از A قرار دارند که این امر می تواند امکان حضور در پست های مدیریتی میانی و به تدریج مدیریت های ارشد زنان در صنعت نفت را میسر سازد.

وی ادامه دارد: البته این ارتقای جایگاه نیازمند برخی اصلاحات است؛ به ویژه در بخش فرهنگی لازم است تا تحولات فکری و تغییر رویه آقایان در خصوص جایگاه زنان در صنعت نفت ایجاد شود.

تندگویان افزود: در گام های بعدی با اصلاح ساختار تشکیلاتی و اصلاح مقررات (با توجه به مسئولیت زنان در زندگی فردی و نقش مادری و همسری) و در نهایت اصلاح فرآیندها و روش ها، می توان به تحولات ویژه در حوزه زنان صنعت نفت امیدوار بود.

مشاور وزیر نفت در امور زنان در توضیح دیگر دستاوردهای امور زنان طی 2 سال گذشته گفت: اجرای 40 کارگاه آموزشی در صنعت نفت در حوزه خانواده و اجرای دوره های Oil Mini MBA ویژه بانوان شاغل در صنعت نفت از فعالیت های برجسته امور زنان است.

وی ادامه داد: پیشنهاد اصلاح 9 مورد از مقررات مرتبط با زنان و خانواده، زمینه سازی صدور ابلاغیه های ماموریت سازمانی زنان و تعدیل نیروی انسانی به همراه پیگیری پیشنهاداتی در حوزه افزایش هزینه مهدکودک، از دیگر فعالیت های امور زنان در صنعت نفت بوده است.

وی ابراز امیدواری کرد: برخی از این پیشنهادات نظیر تدوین طرح افزایش هزینه مهدکودک بانوان شاغل در صنعت نفت امسال اجرایی شود.

این گزارش حاکی است، آیین گرامیداشت مقام زن، صبح امروز (سه شنبه 31 فروردین ماه) در تالار اندیشه حوزه هنری و با حضور بیژن زنگنه؛ وزیر نفت، رکن الدین جوادی؛ مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران و جمعی از بانوان شاغل در صنعت نفت برگزار شد.

در این مراسم همچنین پنل پرسش و پاسخ در خصوص ضرورت توسعه مشارکت اقتصادی زنان با حضور برخی از چهره های تاثیرگذار در حوزه زنان برگزار شد.

آرشیو اخبار
نسخه قابل چاپ