پنجشنبه 6 تير 1398   11:37:44


وزیر نفت در آیین گرامیداشت مقام زن:
با تبعیض در احراز مشاغل مدیریتی در صنعت نفت به نفع خانم ها، موافقم

1395/1/31 سه‌شنبه

وزیر نفت با بیان اینکه در حال حاضر احراز مشاغل مدیریتی در صنعت نفت تبعیض آمیز است، گفت: تمام توان خود را درراستای ترمیم جایگاه زنان در صنعت نفت به کار خواهم بست.


به گزارش معاونت توسعه سرمایه انسانی و مدیریت وزارت نفت، بیژن زنگنه؛ وزیر نفت در آیین گرامیداشت مقام زن که صبح امروز (سه شنبه 31 فروردین ماه) در تالار اندیشه حوزه هنری برگزار شد، گفت: قبول داریم که در خصوص احراز سمت های مدیریتی از سوی بانوان در صنعت نفت نگاه های تبعیض آمیزی وجود دارد، اما متاسفانه این دیدگاه میراثی است که از گذشته به ارث رسیده است و صنعت نفت امروز در مقابل یک عمل انجام شده قرار گرفته است.

وی با بیان اینکه تمام توان خود را درخصوص اصلاح این دیدگاه به کار خواهد بست، گفت: نگاه من به حضور زنان در صنعت نفت نگاه ویژه ای است و حتی با تبعیض مثبت در احراز مشاغل مدیریتی، به نفع خانم ها موافق هستم.

زنگنه با اشاره به اینکه در بدو ورود خود به صنعت نفت در دولت یازدهم، قانون عدم پذیرش دانشجویان دختر در دانشگاه صنعت نفت را ملغی اعلام کرده است، گفت: از گذشته دیدگاهی بر مبنای تفکیک جنسیتی و حضور مردان در صنعت نفت وجود داشته که امکان حضور و ارتقای بانوان را در مشاغل صنعت نفت با دشواری هایی مواجه کرده است؛ با این وجود سعی می کنیم تا با وضع قوانینی در حیطه اختیارات خود، این دیدگاه را تعدیل کنیم.

وزیر نفت با تاکید بر اینکه حضور در بخشی از مشاغل صنعت نفت برای بانوان ممکن نیست، گفت: پذیرفتن حضور زنان در مشاغل اقماری و فعالیت های صنعتی در مناطق دور افتاده و روی سکوها که کمتر از 2 درصد مشاغل در صنعت نفت را شامل می شوند، ممکن نیست؛ چرا که پذیرش حضور زنان در این مشاغل به معنای پذیرش حذف نقش زنان در خانواده است.

وی با بیان اینکه با تغییرات انجام شده، جایگاه خانم ها در صنعت نفت ارتقا یافته است، گفت: هم اکنون یک خانم در کسوت معاون وزیر و مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی ایفای نقش می کند، در عین حال چندین مدیرکل خانم نیز در حوزه تصمیم سازی صنعت نفت مشارکت دارند.

زنگنه با تاکید بر اینکه پرداختن به امور بانوان صنعت نفت نباید تنها محدود به زنان شاغل در صنعت نفت شود، گفت: باید خانم ها و فرزندان دختر کارکنان مذکر نیز در امور مربوط به بانوان مشارکت داده شوند و از توان علمی و پیشنهادات آنان نیز استفاده شود.

آرشیو اخبار
نسخه قابل چاپ